12 C
Struga
Tuesday, April 23, 2024
spot_img

Овие се новите цени на горивата

Цената на дизел горивото од ноќеска на полноќ се намалува за два денара за литар, а бензините поевтинуваат за денар за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,4 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува 80 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 80, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 82 денара за литар. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менува и останува 78,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,127 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 51,535 денари.

Како причина за промена на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат намалените референтни цени на нафтените деривати на светскиот пазар кај бензините во просек за 1,34 отсто и кај дизелот за 2,582 отсто, како и за 0,707 отсто повисокиот курс на доларот во однос на денарот.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles