3 C
Struga
Tuesday, March 5, 2024
spot_img

Објавена снимка од моментот кога рускиот авион удри во американскиот дрон

Европската команда на американската војска објави видео од средбата на американско надгледувачко беспилотно летало и руски борбен авион, што се одвиваше над Црното Море.

Снимката ги прикажува клучните моменти од средбата во воздух, за која Пентагон вели дека траела 30-40 минути.

На видеото се гледа како камерата на дронот MQ-9 Reaper е насочена назад кон опашката, а видлив е и пропелерот на дронот.

Потоа се гледа како се приближува руски борбен авион Сухој Су-27. Како што се приближува рускиот ловец, може да се види како почнува да испушта гориво додека го пресретнува американскиот дрон. Во вториот дел од снимката, рускиот млазен авион повторно поминува и повторно испушта гориво додека се приближува до дронот.

Видеото од дронот потоа прекинува бидејќи рускиот борбен авион се судри со дронот и го оштети неговиот пропелер, принудувајќи ги луѓето што го пилотираа да го соборат во Црното Море. Русија негираше дека дошло до судир, пренесува Јутарњи лист.

Кога камерата повторно почна да ја прикажува снимката, пропелерот може да се види оштетен од сударот.

Операторите успешно управувале со леталото со оштетениот пропелер како со едрилица и го собориле во меѓународни води, југозападно од Крим.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles