5 C
Struga
Monday, April 22, 2024
spot_img

Нови напади врз челичарницата во Мариупол, Москва демантира

Москва негира дека руските  трупи упаднале во челичарницата Азовстал во украинскиот   град Мариупол  каде се наоѓаат украински борци  и цивили. Украинската војска тврди дека се водат жесотки  борби и го обивни непријателот дека ги спречувува напорите за евакауција на заробените  цивили во фабриката договорена за денеска. Евакуација чекаат околу 200 луѓе. Челичарницата Азовстал, е последното упориште на украинскиот отпор во МАриупол.

Портрпалот на Кремљ Дмитри Песков вели дека хуманитрноиот коридор  фунакцинира. Синока Руското минситесртвото за одбрана објави дека ќе ги  прекине своите  активности во опколената челичарница  на  5, 6 и 7 мај со цел да  се евакуираат преостанатите цивили. Според Украинското воено разузнавање  Русите планирааат да одржат воена  парада  и  во Мариупол на 9 мај,  но од руска страна нема потврда.  Во меѓувреме, руската офанзива на истокот на Украина продолжува со цел да се воспостави „целосна контрола“ над Доњецк и Луганск но украинските бранители тврдат дека жесткое се спротиставуваат на руските обиди да го  пробијат фронтот долж линијата помеѓу Лиман, Северодоњецк и Попасњиск.  Украина во одбрана на Еу ја води оваа војна порача укрианскиот претсдеател за време на денешното обраќање на донорската конфренција на ЕУ за Украина и побара забрзана процедура за членство во европскиот блок.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles