12 C
Struga
Tuesday, February 27, 2024
spot_img

Новите инфекции со СОВИД-19 се намалуваат, бројот на жртви останува константен

По неколку дена по ред, кај нас почна да опаѓа бројот на нови случаи со Ковид-19. Така денеска, од 6.531 тестови со Ковид-19, 632 биле позитивни, додека вчера биле 1.171, а инциденцата на позитивни случаи е намалена на околу 10%.

Иако позитивните случаи се намалени, смртноста останува константна во споредба со изминатите денови. Денеска се регистрирани 11 жртви, вчера имаше 10. Вкупниот број на жртви од почетокот на пандемијата се искачи на 8.023. Од Институтот за јавно здравје потврдија 248 оздравени лица, а активните случаи во земјава се зголемени на 9. 539.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles