12.2 C
Struga
Tuesday, May 14, 2024
spot_img

Нова рунда мировни преговори на Русија и Украина

Русија и Украина денеска продолжуваат со нова рунда на мировни преговори во Белорусија.

Во текот на ноќта жестоки борби се водеа во повеќе градови, украинската престолнина Киев беше под ракетен оган , при што беа погодени споменикот на холокаустот и клиниката за гинекологија , неколку часа откако руската војска предупреди за „прецизни удари“ и им порача на цивилите во близина да бегаат.исто така се зголемија стравувањата дека русија се обидува да ја исфрли комуникациската инфраструктура на градот.

А украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно испрати порака дека Русија најпрво треба да прекине со бомбардирањата пред да започнат вистинските преговори.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles