22 C
Struga
Saturday, April 13, 2024
spot_img

Никола Кутаноски го фати Крстот во Струга

Во Струга се слави големиот христијански празник Богојавление Водици.

Свеченоста на спуштањето на Светиот Крст во водите на реката Црн Дрим се одржа пред малку.

Крстот  оваа година го фати Никола Кутаноски од Радожда.

Среќниот фаќач на светиот крст беше  даруван со пригодни подароци од годинашниот кум на манифестацијата, од градоначалникот Рамис Мерко  и спонзорите на манифестацијата.

Кумови оваа година се Стефчо и Томче Голабоски, а следната година кум ќе биде Марјан Ќушкоски.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles