24 C
Struga
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

Низ Европа се шири новооткриен вирус кој го пренесува крлеж

Шест години откако беше откриен во Кина, вирусот Алонгшан (ALSV) кој го носат крлежи сега се шири низ поголемиот дел од Европа, соопштија германски експерти.

Како што пренесе ДПА, вирусот, кој не е поврзан со никакви сериозни болести кај луѓето, е пронајден кај крлежи во Финска, Франција, Русија, Швајцарија и сега во Германија, потврди Центарот за медицина на патување(ЦРМ) во Дизелдорф.

Истражувачите од Универзитетот за ветеринарна медицина (ТИХО) во северниот германски град Хановер пронајдоа докази за пренос на ALSV преку крлежи на диви животни, односно елени во северозападната германска покраина Долна Саксонија.

Научниот директор на ЦРМ Томас Јелинек изјави дека неодамнешните благи зими и потоплите лета им одат во корист на инстектите.

Сепак, ALSV во моментов не е поврзан со ништо полошо од симптоми слични на грип.

Најчеста болест која се пренесува преку крлежи во Европа е Лајмската болест, која може да се лекува со антибиотици во раните фази. Раниот летен менингоенцефалитис (ФСМЕ) е исто така особено распространет во многу области, но може да се вакцинира против него. 

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles