15.7 C
Struga
Wednesday, May 22, 2024
spot_img

НА МЕЃУНАРОДНИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ВО СТРУГА СО НАЈМАЛ БРОЈ НА ДИПЛОМИРАНИ СТУДЕНТИ ВО МАКЕДОНИЈА, САМО 67 ДИПЛОМИРАНИ ВО 2020, ШТУЛОВ 455, СЛАВЈАНСКИ 433, ТУРИЗАМ 388! 

Во 2021 година дипломирале 7 753 студенти на додипломски студии на високите стручни школи и на факултетите во земјава, што претставува зголемување за 12.2 отсто во споредба со 2020, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

lg.php.gif

Од вкупниот број дипломирани студенти, 6 528, односно 84.2 отсто се редовни, а 1 225, односно 15.8 проценти се вонредни студенти.

lg.php.gif
lg.php.gif

Од дипломираните, 58.8 отсто се студентки.

Во рок дипломирале 28 проценти од вкупниот број студенти, а по рокот 72 отсто.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles