13 C
Struga
Thursday, February 29, 2024
spot_img

Најмалку 60 лица загинаа во пожар во повеќекатната зграда во Јоханесбург

Најмалку 60 лица загинаа кога пожар ја зафати повеќекатната зграда во Јоханесбург, најголемиот град во Јужна Африка, соопштија службите за итни случаи.

Портпаролот на службата за итни случаи изјави дека уште 43 лица се повредени во пожарот што избувна во претпладневните часови, додавајќи дека бројот на жртвите може да се зголеми.

Најмалку едно дете е меѓу загинатите, рече портпаролот. Тој објасни дека зградата всушност била „неформална населба“ каде што бездомниците се преселиле барајќи сместување без никакви официјални договори за закуп.

Можеби во зградата живееле околу 200 луѓе, велат очевидци.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles