19 C
Struga
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Научниците тврдат дека пронашле вакцина против два вида најсмртоносен рак

Научниците развија вакцина која може да помогне да се спречи рецидиви на два од најсмртоносните видови на рак во светот.

Се развива вакцина за рак предизвикан од мутација на генот KRAS, а прелиминарните истражувања ги тестираа неговите ефекти кај луѓе со рак на дебелото црево и панкреасот.

Студијата за прв пат кај луѓе покажа дека вакцината, развиена од Elicio Therapeutics, покажува потенцијал да го намали ризикот од повторување кај 100 проценти од пациентите на кои им биле отстранети туморите, но сепак имаат маркери за рак во крвта.

Научниците кои го спроведоа истражувањето изјавија за Дејли Меил дека, иако се потребни многу поголеми студии за да се потврди ефикасноста на лекот, вакцината може да ја подобри стапката на преживување кај ракот на дебелото црево и панкреасот (чија стапка на преживување за пет години е само 12,5 проценти).

За разлика од другите експериментални вакцини за рак, оваа не треба да се прилагоди на секој пациент, што ја прави подостапна и поевтина. Експертите ја тестирале вакцината на 25 пациенти кои имале рак на панкреасот или дебелото црево. На сите им биле отстранети туморите хируршки, но сепак во крвта имале биомаркери за рак, што ги става на висок ризик од враќање на болеста.

„Тоа е периодот кога личноста која за жал не е излечена има најмалку рак во својот систем“, рече Паштон Каси, директор на истражувањето за рак на дебелото црево во Weill Cornell Medicine во САД. По третманот, нивото на биомаркери се намалило кај голем дел од пациентите (77%), додека 33% од нив повеќе немале биомаркери за рак во крвта.

Вакцината користи два пептиди, G12D и G12R. Тие се врзуваат за албумин, протеин во телото кој ги транспортира масните киселини до лимфните јазли. Албуминот ѝ помага на вакцината да патува директно до лимфните јазли, каде што го активира имунолошкиот систем. Ова се разликува од другите пептидни вакцини, вели Каси, бидејќи слични вакцини имаат бајпас, што значи дека патуваат до непотребните органи и се разградуваат во тој процес.

За време на третманот, вакцината се инјектира и на рацете и на нозете, односно се даваат вкупно четири инјекции неделно во период од четири недели. Пациентите го продолжиле овој процес секоја втора недела две недели, а потоа направиле пауза пред да започнат со тримесечниот бустер. Фазата после вакцинацијата е неопходна бидејќи по одредено време имунолошкиот одговор на вакцината слабее.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles