3 C
Struga
Tuesday, March 5, 2024
spot_img

Податоците од раните денови на пандемијата на „Ковид-19“ накратко објавени во глобалната база на податоци од кинески научници обезбедуваат клучни докази за потеклото на пандемијата.

Овие докази ги вклучуваат и оние од пазарот за животни во кинескиот град Вухан, објавија научниците. Вирусот првпат бил идентификуван во Вухан во декември 2019 година, а многумина се сомневаа дека пристигнал од пазарот за животни Хуанан пред да се прошири низ светот и да убие речиси 7 милиони луѓе.

Научниците вчера објавија прелиминарен извештај врз основа на нивното толкување на податоците, по протекувањето во медиумите минатата недела, и одржаа состанок со Светската здравствена организација, која ја повика Кина да објави повеќе информации.

Податоците од кинеските центри за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) повеќе не се достапни во базата на податоци GISAID каде што научниците ги пронашле. Податоците содржеле нови секвенци на вирусот САРС-КоВ-2 и дополнителни геномски податоци засновани на примероци земени од пазарот на живи животни во Вухан во 2020 година, напишале научниците кои имале пристап до извештајот.

Секвенционирањето покажало дека заморчињата и другите животни подложни на коронавирус биле присутни на пазарот и можеби биле заразени, што е нова трага за откривање на синџирот на пренос што на крајот стигнал до луѓето, велат научниците.

„Ова се надоврзува на телото на докази што го идентификуваа пазарот Хуанан како место на ширење на Сарс-КоВ-2 и епицентар на пандемијата на Ковид-19“, се вели во извештајот, напишан од Мајкл Вороби од Универзитетот во Аризона. Кристијан Андерсен од Калифорнискиот истражувачки институт Скрипс, меѓу другите, и Флоренс Дебар од париска Сорбона.

Извештајот додава повеќе детали за другите животни присутни на пазарот, во споредба со информациите протечени минатата недела, и покажува дека некои од примероците биле позитивни на САРС-КоВ-2 имале повеќе животински отколку човечки генетски материјал во нив.

Претставници на СЗО минатата недела изјавија дека информацијата не е конечна, но дека претставува нова трага во истрагата за потеклото на коронавирусот и дека е неопходно веднаш да се сподели.

Агенцијата на Обединетите нации претходно соопшти дека сите хипотези за потеклото на коронавирусот остануваат на маса, вклучително и дека вирусот се појавил од лабораторија во Вухан која ги проучувала опасните патогени. Кина ја негира таа теорија. СЗО, исто така, рече дека повеќето докази укажуваат на тоа дека вирусот доаѓа од животни, можеби лилјаци.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles