22 C
Struga
Saturday, April 13, 2024
spot_img

Минималната плата го помина првиот собраниски филтер

Миниманата плата го помина првиот собраниски филтер. Се чека да почне комисиската расправа, на која опозицијата преку амандмани освен минималецот, ќе бара зголемување и на останатите плати  на сите вработени во јавниот сектор.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски посочи дека Владата мора да има поголемо чувство за граѓаните и очекува нивниот предлог да биде прифатен.  

Министерката за труд, Тренчевска пред пратениците ја образложи потребата од носењето на измените во Законот за минимална плата.

Инаку, минатата недела на економско – социјалниот совет, трите страни работодавачите, Владата и синдикатите, донесоа одлука минималната плата да се зголеми на 18 илјади денари. Оваа сума треба да им биде исплатена на над 80 илјади работници во земјава во април за мартовската плата.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles