16.2 C
Struga
Tuesday, May 28, 2024
spot_img

МЗ: 89 нови случаи на ковид, оздравени 58 лица

Направени се 1.271 тест, а регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:Направени се 1.271 тест, а регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 42, Битола – 15, Кочани, Неготино и Ресен – по 4, Кавадарци и Гостивар – по 3, Куманово, Велес, Кичево и Свети Николе – по 2, Прилеп, Охрид, Струмица, Струга, Крива Паланка и Демир Хисар – по 1.Од вкупниот број на позитивни (89), регистрирани се 17 реинфекции.Регистрирани сe 58 оздравени пациенти од: Скопје – 29, Битола – 11, Гостивар, Велес и Прилеп – по 3, Куманово, Демир Хисар и Тетово – по 2, Кочани, Кавадарци и Охрид – по 1.Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.Направени се 1.271 тест преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-12, ЦЈЗ Тетово-22, ЦЈЗ Куманово-29, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–67, Жан Митрев (Филип Втори)-31, Авицена-19, Биотек-41, Систина-38, лабораторија Лаор-24, Синлаб-21, Ремедика-14, Плодност-9, Генеа-14, Никоб Лаб-81, ВФВ Медикал-10, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–15, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 539.Досега во земјата се направени вкупно 2.034.656 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.595, бројот на оздравени пациенти е 300.675, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 633.Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)Скопје 146010, Активни 281Куманово 16651, Активни 13Битола 15518, Активни 131Прилеп 14182, Активни 32Тетово 13468, Активни 11Кавадарци 10666, Активни 22Велес 9781, Активни 13Гостивар 9597, Активни 11Охрид 8878, Активни 30Струмица 8070, Активни 8Штип 8035, Активни 13Кичево 5634, Активни 11Кочани 5083, Активни 5Струга 4723, Активни 5Гевгелија 4413, Активни 8Неготино 3685, Активни 6Ресен 2737, Активни 16Свети Николе 2626, Активни 2Радовиш 2530, Активни 1Крива Паланка 2415, Активни 2Делчево 1980, Активни 1Дебар 1674, Активни 1Берово 1661, Активни 2Валандово 1488, Активни 1Виница 1393, Активни 2Пробиштип 1267, Активни 0Богданци 1020, Активни 1Кратово 966, Активни 2Крушево 926, Активни 0Демир Хисар 833, Активни 1Македонски Брод 736, Активни 0Демир Капија 593, Активни 0Македонска Каменица 523, Активни 0Пехчево 486, Активни 0Дојран 347, Активни 1Со почит,Одделение за односи со јавностМинистерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles