22 C
Struga
Thursday, June 1, 2023
spot_img

МЗ: 4284 тестирани, 99 новозаболени, починати три лица

Направени се 4.284 тестови, а регистрирани се 99 нови случаи на КОВИД-19.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 4.284 тестови, а регистрирани се 99 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 54, Битола – 23, Штип – 6, Тетово, Велес, Охрид и Кичево – по 3, Прилеп, Кавадарци, Гевгелија и Радовиш – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (99), регистрирани се 13 реинфекции.

Регистрирани сe 148 оздравени пациенти од: Скопје – 80, Битола – 26, Велес и Гостивар – по 7, Кавадарци – 5, Штип – 4, Охрид и Гевгелија – по 3, Куманово, Кочани, Струга и Неготино – по 2, Струмица, Ресен, Делчево, Виница и Пробиштип – 1.

Во текот на изминатите 24 часа се регистрирани 3 починати лица: 2 починати лица од Скопје (71г и 88г) и едно починато лице од Прилеп (39г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се регистрирани 2 починати лица од Радовиш (88г) и Кичево (55г). Едно лице е починато во домашни услови и едно во болнички услови, регистрирани во период од 23.03 до 30.03.2022.

Направени се 4.284 тестови преку: ИЈЗ-90, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-55, ЦЈЗ Прилеп-5, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–52, Жан Митрев (Филип Втори)-50, Авицена-87, Биотек-110, Систина-105, лабораторија Лаор-28, Синлаб-8, Ремедика-7, Плодност-8, Генеа-87, Никоб Лаб-348, ВФВ Медикал-18, Ели Медика Плус-54, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-21, Рапид Лаб–68, Жан Митрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–23, Рамус-40, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.928.

Досега во земјата се направени вкупно 2.007.553 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.062, бројот на оздравени пациенти е 299.064, на починати е 9.271, а бројот на активни случаи изнесува 727.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145263, Активни 394

Куманово 16615, Активни 7

Битола 15216, Активни 124

Прилеп 14122, Активни 39

Тетово 13447, Активни 15

Кавадарци 10610, Активни 17

Велес 9752, Активни 28

Гостивар 9575, Активни 11

Охрид 8824, Активни 22

Струмица 8047, Активни 13

Штип 8008, Активни 11

Кичево 5605, Активни 9

Кочани 5070, Активни 0

Струга 4715, Активни 6

Гевгелија 4398, Активни 3

Неготино 3675, Активни 5

Ресен 2711, Активни 1

Свети Николе 2624, Активни 1

Радовиш 2528, Активни 3

Крива Паланка 2413, Активни 0

Делчево 1971, Активни 3

Дебар 1673, Активни 0

Берово 1645, Активни 5

Валандово 1485, Активни 5

Виница 1388, Активни 1

Пробиштип 1265, Активни 0

Богданци 1019, Активни 0

Кратово 962, Активни 0

Крушево 926, Активни 1

Демир Хисар 828, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 592, Активни 1

Македонска Каменица 523, Активни 1

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 345, Активни 0

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles