18.9 C
Struga
Wednesday, June 26, 2024
spot_img

МЗ: 322 новозаболени, вкупно шестмина починати

Направени се 2.246 тестови, а регистрирани се 322 нови случаи на КОВИД-19.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.246 тестови, а регистрирани се 322 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 178, Битола – 31, Кавадарци – 19, Велес – 17, Куманово – 12, Прилеп – 11, Струмица и Кочани – по 9, Делчево – 8, Охрид и Кичево – по 6, Гевгелија и Ресен – по 3, Неготино, Радовиш, Берово и Богданци – по 2, Валандово и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (322), регистрирани се 42 реинфекции.

Регистрирани сe 308 оздравени пациенти од: Скопје – 191, Охрид – 22, Битола – 21, Прилеп – 19, Куманово – 12, Кавадарци – 11, Струмица и Штип – по 4, Гевгелија, Гостивар и Струга – по 3, Велес, Кичево, Радовиш и Богданци – по 2, Неготино, Валандово, Крива Паланка, Дебар, Кратово, Крушево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Скопје (86г), во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 5 починати лица, од: Скопје (1), Гостивар (1), Куманово (1), Тетово (1) и Битола (1), на возраст од 66 години до 87 години. Од пријавените починати лица, 3 лица се починати во домашни услови, а 2 лица во болнички услови. Пријавените лица се починати во период од 25.02.2022 год. до 22.03.2022 год.

Од вкупниот број на починати лица ( 6 ), кај 5 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.246 тестови преку: ИЈЗ-199, ЦЈЗ Скопје-80, ЦЈЗ Битола-68, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-60, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–124, Жан Митрев (Филип Втори)-38, Авицена-47, Биотек-74, Систина-57, лабораторија Лаор-65, Синлаб-3, Ремедика-11, Плодност-8, Генеа-13, Никоб Лаб-162, ВФВ Медикал-46, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.093.

Досега во земјата се направени вкупно 1.948.834 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 304.648, бројот на оздравени пациенти е 293.479, на починати е 9.197, а бројот на активни случаи изнесува 1.972.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 142725, Активни 1121

Куманово 16514, Активни 71

Битола 14673, Активни 156

Прилеп 13926, Активни 93

Тетово 13407, Активни 40

Кавадарци 10422, Активни 89

Велес 9656, Активни 40

Гостивар 9517, Активни 11

Охрид 8680, Активни 65

Струмица 7987, Активни 29

Штип 7957, Активни 14

Кичево 5541, Активни 44

Кочани 5038, Активни 29

Струга 4683, Активни 9

Гевгелија 4352, Активни 27

Неготино 3649, Активни 13

Ресен 2669, Активни 16

Свети Николе 2611, Активни 2

Радовиш 2511, Активни 12

Крива Паланка 2403, Активни 4

Делчево 1922, Активни 22

Дебар 1664, Активни 7

Берово 1639, Активни 4

Валандово 1473, Активни 5

Виница 1376, Активни 11

Пробиштип 1261, Активни 3

Богданци 1021, Активни 10

Кратово 958, Активни 7

Крушево 917, Активни 6

Демир Хисар 826, Активни 5

Македонски Брод 735, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 2

Македонска Каменица 522, Активни 3

Пехчево 485, Активни 1

Дојран 342, Активни 0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles