18 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

МЗ: 294 новозаболени, 235 оздравени, две починати лица

Направени се 2.430 тестови, а регистрирани се 294 нови случаи на КОВИД-19.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.430 тестови, а регистрирани се 294 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 149, Битола – 36, Прилеп – 20, Кавадарци – 17, Велес – 11, Охрид – 10, Куманово – 8, Струга – 7, Кичево – 6, Неготино, Ресен и Делчево – по 4, Штип и Кочани – по 3, Тетово, Крива Паланка, Дебар и Берово – по 2, Струмица, Свети Николе, Виница и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (294), регистрирана е 41 реинфекција.

Регистрирани сe 235 оздравени пациенти од: Скопје – 149, Битола – 25, Кавадарци – 14, Куманово – 8, Прилеп – 6, Гевгелија – 5, Струмица и Кичево – по 4, Гостивар, Кочани и Делчево – по 3, Тетово, Велес и Охрид – по 2, Ресен, Валандово, Виница, Крушево и Македонкса Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лица од: по едно починато лице од Скопје (70г) и Ресен (78г). Сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 4 починати лица, од Скопје (1), Кичево (1), Штип (1) и Кочани (1), на возраст од 74 до 82 години. Пријавените лица се починати во период од 22.03. до 25.03.2022 година. Од пријавените лица едно е починато во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица ( 6 ), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.430 тестови преку: ИЈЗ-287, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-75, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-72, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–203, Жан Митрев (Филип Втори)-52, Авицена-86, Биотек-61, Систина-48, лабораторија Лаор-64, Синлаб-5, Ремедика-9, Плодност-22, Генеа-4, Никоб Лаб-190, ВФВ Медикал-51, Ели Медика Плус-24, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.035.

Досега во земјата се направени вкупно 1.960.264 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.717, бројот на оздравени пациенти е 294.662, на починати е 9.220, а бројот на активни случаи изнесува 1.835.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143364, Активни 1007

Куманово 16544, Активни 47

Битола 14777, Активни 168

Прилеп 13981, Активни 103

Тетово 13413, Активни 39

Кавадарци 10473, Активни 81

Велес 9678, Активни 43

Гостивар 9529, Активни 15

Охрид 8717, Активни 73

Струмица 7992, Активни 19

Штип 7966, Активни 13

Кичево 5556, Активни 41

Кочани 5046, Активни 26

Струга 4694, Активни 14

Гевгелија 4361, Активни 16

Неготино 3658, Активни 14

Ресен 2674, Активни 13

Свети Николе 2614, Активни 2

Радовиш 2514, Активни 11

Крива Паланка 2405, Активни 2

Делчево 1941, Активни 31

Дебар 1670, Активни 12

Берово 1638, Активни 7

Валандово 1474, Активни 3

Виница 1378, Активни 7

Пробиштип 1263, Активни 5

Богданци 1019, Активни 7

Кратово 960, Активни 3

Крушево 919, Активни 7

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 1

Македонска Каменица 523, Активни 1

Пехчево 485, Активни 1

Дојран 343, Активни 1

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles