25 C
Struga
Sunday, June 16, 2024
spot_img

МЗ: 236 новозаболени, 252 оздравени, не се регистрирани починати лица

Направени се 2.212 тестови, а регистрирани се 236 нови случаи на КОВИД-19.

Министерството за здравство информира,согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.212 тестови, а регистрирани се 236 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 125, Битола – 29, Кавадраци – 12, Прилеп и Гевгелија – по 10, Охрид – 9, Ресен – 7, Кичево – 6, Куманово – 5, Струмица – 4, Велес – 3, Гостивар ,Штип, Крива Паланка, Делчево и Пробиштип – по 2, Тетово Кочани, Берово, Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (236), регистрирани се 38 реинфекции.

Регистрирани сe 252 оздравени пациенти од: Скопје – 137, Битола – 34, Прилеп – 17, Кавадарци – 15, Куманово и Велес – по 7, Кичево и Дебар – по 5, Делчево , Кочани и Неготино – по 4, Тетово – 3, Ресен , Струмица ,Штип и Крива Паланка – по 2, Гевгелија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани нови починати лица.

Направени се 2.212 тестови преку: ИЈЗ-203, ЦЈЗ Скопје-76, ЦЈЗ Битола-80, ЦЈЗ Прилеп-16, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-43 ,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-8, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–119, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-56, Биотек-103, Систина-51, лабораторија Лаор-45, Синлаб-11, Ремедика-16, Плодност-32, Генеа-5, Никоб Лаб-192, ВФВ Медикал-23, Ели Медика Плус-12, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.027.

Досега во земјата се направени вкупно 1.972.271 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.947, бројот на оздравени пациенти е 296.166, на починати е 9.231, а бројот на активни случаи изнесува 1.550.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144052, Активни 835

Куманово 16576, Активни 38

Битола 14905, Активни 167

Прилеп 14035, Активни 79

Тетово 13424, Активни 16

Кавадарци 10537, Активни 79

Велес 9694, Активни 22

Гостивар 9541, Активни 12

Охрид 8775, Активни 81

Струмица 8013, Активни 23

Штип 7983, Активни 17

Кичево 5579, Активни 31

Кочани 5057, Активни 13

Струга 4701, Активни 18

Гевгелија 4385, Активни 26

Неготино 3662, Активни 7

Ресен 2692, Активни 20

Свети Николе 2617, Активни 4

Радовиш 2516, Активни 8

Крива Паланка 2410, Активни 4

Делчево 1955, Активни 21

Дебар 1671, Активни 2

Берово 1638, Активни 2

Валандово 1477, Активни 3

Виница 1383, Активни 6

Пробиштип 1265, Активни 2

Богданци 1018, Активни 1

Кратово 961, Активни 3

Крушево 924, Активни 7

Демир Хисар 825, Активни 0

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 0

Македонска Каменица 524, Активни 1

Пехчево 486, Активни 1

Дојран 344, Активни 0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles