26 C
Struga
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

МЗ: 202 нови случаи на Ковид, починале две лица

Направени се 2.285 тестови, а регистрирани се 202 нови случаи на КОВИД-19.

Министерството за здравство информира,согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.285 тестови, а регистрирани се 202 нови случаи на КОВИД-19: копје – 117, Битола – 24, Кавадарци – 15, Прилеп – 10, Куманово – 6, Охрид – 4, Тетово, Струмица, Ресен и Делчево – по 3, Велес, Штип и Кичево – по 2, Гостивар, Кочани, Неготино, Свети Николе, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (202), регистрирани се 35 реинфекции.

Регистрирани сe 201 оздравен пациент од: Скопје – 133, Битола – 22, Прилеп – 11, Куманово и Охрид – по 7, Струмица – 6, Тетово – 4, Кочани – 3, Кичево и Делчево – по 2, Струга, Ресен, Кратово и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лица, по едно починато лице од Скопје (79г) и едно починато лице од Охрид (90г), двете лица се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (2) , кај сите починати лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.285 тестови преку: ИЈЗ-193, ЦЈЗ Скопје-99, ЦЈЗ Битола-79, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-57, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–141, Жан Митрев (Филип Втори)-50, Авицена-53, Биотек-62, Систина-30, лабораторија Лаор-53, Синлаб-10, Ремедика-15, Плодност-10, Генеа-9, Никоб Лаб-173, ВФВ Медикал-34, Ели Медика Плус-28, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–8, Рамус-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.087

Досега во земјата се направени вкупно 1.976.805 тестирања на КОВИД-19. купната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.344, бројот на оздравени пациенти е 296.574, на починати е 9.236, а бројот на активни случаи изнесува 1.534

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144281, Активни 811

Куманово 16584, Активни 33

Битола 14943, Активни 168

Прилеп 14054, Активни 82

Тетово 13428, Активни 16

Кавадарци 10562, Активни 89

Велес 9700, Активни 24

Гостивар 9545, Активни 14

Охрид 8788, Активни 74

Струмица 8021, Активни 22

Штип 7985, Активни 17

Кичево 5583, Активни 30

Кочани 5061, Активни 11

Струга 4703, Активни 12

Гевгелија 4385, Активни 23

Неготино 3663, Активни 6

Ресен 2695, Активни 19

Свети Николе 2620, Активни 7

Радовиш 2517, Активни 8

Крива Паланка 2412, Активни 6

Делчево 1962, Активни 24

Дебар 1673, Активни 4

Берово 1639, Активни 2

Валандово 1479, Активни 3

Виница 1383, Активни 6

Пробиштип 1266, Активни 3

Богданци 1019, Активни 2

Кратово 960, Активни 1

Крушево 928, Активни 10

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 589, Активни 3

Македонска Каменица 524, Активни 1

Пехчево 486, Активни 1

Дојран 344, Активни 0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles