22 C
Struga
Saturday, April 13, 2024
spot_img

МЗ: 176 новозаболени во последните три дена

Направени се 2.674 тестови, а регистрирани се 176 нови случаи на КОВИД-19.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 13.05 до 15.05.2022):

Направени се 2.674 тестови, а регистрирани се 176 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 106, Битола – 26, Прилеп – 7, Штип и Ресен – по 5, Куманово, Кавадарци и Охрид – по 4, Гостивар и Кочани – по 3, Кичево и Берово – по 2, Велес, Струга, Гевгелија, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (176), регистрирани се 31 реинфекции.

Регистрирани сe 275 оздравени пациенти од: Скопје – 111, Битола – 70, Прилеп – 16, Охрид – 10, Кавадарци и Гостивар – по 8, Куманово – 7, Велес и Штип – по 6, Кичево, Тетово и Струмица – по 5, Ресен и Неготино – по 4, Гевгелија – 3, Виница – 2, Кочани, Струга, Делчево, Богданци и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 13.05 до 15.05.2022), нема пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително регистрирани се 2 починати лица од Скопје (72г и 83г). Едно лице е починато во домашни и едно во болнички услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 25.04.-26.04.2022 година.

Направени се 2.674 тестови преку: ИЈЗ-229, ЦЈЗ Скопје-153, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово-20, ЦЈЗ Куманово-39, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–108, Жан Митрев (Филип Втори)-61, Авицена-70, Биотек-113, Систина-77, лабораторија Лаор-65, Синлаб-6, Ремедика-16, Плодност-53, Генеа-19, Никоб Лаб-208, ВФВ Медикал-37, Ели МедикаПлус-33, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–23, ЖанМитрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.180.

Досега во земјата се направени вкупно 2.038.551 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.859, бројот на оздравени пациенти е 301.035, на починатие 9.291, а бројот на активни случаи изнесува 533.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 146175 300

Куманово 16657 11

Битола 15553 70

Прилеп 14191 21

Тетово 13468 6

Кавадарци 10670 19

Велес 9782 6

Гостивар 9600 7

Охрид 8885 22

Струмица 8071 3

Штип 8042 11

Кичево 5636 5

Кочани 5087 8

Струга 4724 5

Гевгелија 4415 5

Неготино 3687 4

Ресен 2739 11

Свети Николе 2626 2

Радовиш 2530 1

Крива Паланка 2415 2

Делчево 1983 3

Дебар 1674 0

Берово 1665 5

Валандово 1488 0

Виница 1393 0

Пробиштип 1267 0

Богданци 1022 1

Кратово 966 1

Крушево 927 1

Демир Хисар 836 3

Македонски Брод 736 0

Демир Капија 593 0

Македонска Каменица 523 0

Пехчево 486 0

Дојран 347 0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles