14 C
Struga
Saturday, May 25, 2024
spot_img

МЗ: 135 новозаболени, 85 оздравени пациенти

Направени се 1.661 тестови, а  регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.661 тестови, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 65, Битола – 19, Ресен – 8, Тетово – 6, Готивар, Охрид и Струмица – по 4, Кавадарци, Гевгелија, Делчево, Берово и Валандово – по 3, Куманово и Струга – по 2, Велес, Кичево, Кочани,Неготино, Виница и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (135), регистрирани се 13 реинфекции.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од: Скопје – 43, Битола – 19, Прилеп – 4, Тетово, Кавадарци и Кичево – по 3, Берово и Куманово – по 2, Гостивар, Охрид, Гевгелија, Кочани, Неготино и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително регистрирано е едно починато лице од Охрид (78г), починато во болнички услови. Починато на ден 02.05.2022 година.

Направени се 1.661 тестови преку: ИЈЗ-217, ЦЈЗ Скопје-80, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-27, ЦЈЗ Тетово-20, ЦЈЗ Куманово-35, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–81, Жан Митрев (Филип Втори)-42, Авицена-40, Биотек-62, Систина-45, лабораторија Лаор-59, Синлаб-4, Ремедика-19, Плодност-14, Генеа-15, Никоб Лаб-137, ВФВ Медикал-29, Ели Медика Плус-16, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 647.

Досега во земјата се направени вкупно 2.025.083 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.925, бројот на оздравени пациенти е 300.021, на починати е 9.283, а бројот на активни случаи изнесува 621.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145691, Активни 302

Куманово 16634, Активни 6

Битола 15391, Активни 130

Прилеп 14150, Активни 20

Тетово 13455, Активни 11

Кавадарци 10644, Активни 17

Велес 9762, Активни 6

Гостивар 9583, Активни 9

Охрид 8849, Активни 19

Струмица 8060, Активни 12

Штип 8029, Активни 17

Кичево 5623, Активни 10

Кочани 5075, Активни 2

Струга 4718, Активни 4

Гевгелија 4404, Активни 5

Неготино 3679, Активни 2

Ресен 2726, Активни 13

Свети Николе 2626, Активни 2

Радовиш 2528, Активни 0

Крива Паланка 2413, Активни 0

Делчево 1979, Активни 9

Дебар 1673, Активни 0

Берово 1662, Активни 13

Валандово 1488, Активни 3

Виница 1392, Активни 4

Пробиштип 1266, Активни 1

Богданци 1019, Активни 0

Кратово 966, Активни 2

Крушево 926, Активни 0

Демир Хисар 830, Активни 2

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 346, Активни 0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles