31 C
Struga
Thursday, July 11, 2024
spot_img

МЗ: 105 новозаболени, не е регистрирано починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 735 тестови, а регистрирани се 105 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 78, Битола – 9, Прилеп – 3, Куманово, Тетово, Кавадарци, Охрид, Струмица и Штип – по 2, Кичево, Берово и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (105), регистрирани се 22 реинфекции.

Регистрирани сe 49 оздравени пациенти од: Скопје – 32, Битола, Прилеп, Кавадарци и Велес – по 3, Тетово – 2, Куманово, Охрид и Неготино – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 735 тестови: ИЈЗ-80, ЦЈЗ Скопје-129, ЦЈЗ Битола-25, ЦЈЗ Прилеп-4, ЦЈЗ Тетово-5, ЦЈЗ Куманово-27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–51, Жан Митрев (Филип Втори)-15, Авицена-20, Биотек-20, Систина-2, лабораторија Лаор-2, Синлаб-0, Ремедика-5, Плодност-1, Генеа-2, Никоб Лаб-23, ВФВ Медикал-1, Ели Медика Плус-2, Ројал Медика-0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 312.

Досега во земјата се направени вкупно 2.168.892 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.880, бројот на оздравени пациенти е 332.855, на починати е 9.534 а бројот на активни случаи изнесува 491.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161398, Активни   312

Куманово    18213, Активни    21

Битола      17932, Активни    30

Прилеп      15487, Активни    21

Тетово      14462, Активни    14

Кавадарци   12076, Активни    11

Велес 10796, Активни    14

Охрид 10307, Активни    15

Гостивар    10274, Активни    1

Струмица    8776, Активни     2

Штип  8753, Активни     13

Кичево      6071, Активни     8

Кочани      5544, Активни     0

Струга      5171, Активни     0

Гевгелија   4876, Активни     3

Неготино    4140, Активни     4

Ресен 3029, Активни     7

Радовиш     2835, Активни     3

Свети Николе      2793, Активни     0

Крива Паланка     2662, Активни     3

Делчево     2183, Активни     0

Берово      1874, Активни     2

Дебар 1812, Активни     0

Валандово   1600, Активни     0

Виница      1477, Активни     0

Пробиштип   1299, Активни     0

Кратово     1125, Активни     6

Богданци    1101, Активни     1

Крушево     1037, Активни     0

Демир Хисар 929, Активни      0

Македонски Брод   798, Активни      0

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     518, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles