17 C
Struga
Tuesday, May 21, 2024
spot_img

МЗ: Шест починати, 232 новозаболени

Направени се 2.787 тестови, а регистрирани се 232 нови случаи на КОВИД-19.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.787 тестови, а регистрирани се 232 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 139, Битола – 19, Кавадарци – 14, Охрид – 10, Прилеп – 8, Кичево – 5, Гостивар и Неготино – по 4, Куманово, Тетово и Кочани – по 3, Велес, Струмица, Штип, Струга, Радовиш, Делчево и Дебар – по 2, Гевгелија, Свети Николе, Берово, Валандово, Виница и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (232), регистрирани се 38 реинфекции.

Регистриран e 221 оздравен пациент од: Скопје – 140, Битола – 19, Прилеп – 11, Кавадарци – 10, Куманово – 8, Велес – 5, Охрид и Струмица – по 4, Кратово – 3, Кичево, Струга , Крива Паланка и Богданци – по 2, Тетово, Штип, Кочани, Гевгелија, Неготино, Ресен, Радовиш, Дебар и Валандово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани 3 починати лица од: Скопје (59г, 65г и 95г) , сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица, од: Скопје (2) и Прилеп (1), на возраст од 74 години до 91 години. Од пријавените починати лица, 2 лица се починати во домашни услови, а 1 лице во болнички услови. Пријавените лица се починати во период од 14.03.2022 год. до 23.03.2022 год.

Од вкупниот број на починати лица ( 6 ), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.787 тестови преку: ИЈЗ-203, ЦЈЗ Скопје-74, ЦЈЗ Битола-53, ЦЈЗ Прилеп-20, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-57, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–186, Жан Митрев (Филип Втори)-45, Авицена-88, Биотек-71, Систина-51, лабораторија Лаор-126, Синлаб-8, Ремедика-11, Плодност-18, Генеа-29, Никоб Лаб-244, ВФВ Медикал-77, Ели Медика Плус-34, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.335.

Досега во земјата се направени вкупно 1.951.621 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 304.878, бројот на оздравени пациенти е 293.700, на починати е 9.203, а бројот на активни случаи изнесува 1.975.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 142863, Активни 1114

Куманово 16517, Активни 66

Битола 14692, Активни 156

Прилеп 13934, Активни 89

Тетово 13410, Активни 42

Кавадарци 10435, Активни 92

Велес 9658, Активни 37

Гостивар 9521, Активни 15

Охрид 8690, Активни 71

Струмица 7989, Активни 27

Штип 7959, Активни 15

Кичево 5546, Активни 47

Кочани 5041, Активни 31

Струга 4685, Активни 9

Гевгелија 4353, Активни 27

Неготино 3653, Активни 16

Ресен 2669, Активни 15

Свети Николе 2612, Активни 3

Радовиш 2513, Активни 13

Крива Паланка 2403, Активни 2

Делчево 1924, Активни 24

Дебар 1666, Активни 8

Берово 1640, Активни 5

Валандово 1474, Активни 5

Виница 1377, Активни 12

Пробиштип 1261, Активни 3

Богданци 1021, Активни 8

Кратово 958, Активни 4

Крушево 917, Активни 6

Демир Хисар 826, Активни 5

Македонски Брод 735, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 2

Македонска Каменица 522, Активни 3

Пехчево 485, Активни 1

Дојран 343, Активни 1

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles