26 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

МЗ: Регистриран 21 нов случај со Ковид-19 и 71 оздравен пациент

Направени се 773 тестови, а  регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 773 тестови, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 9, Битола – 5, Кавадарци и Охрид – по 2, Штип, Кичево и Делчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (21), регистрирани се 5 реинфекции.

Регистриран e 71 оздравен пациент од: Битола – 21, Скопје – 16, Кавадарци и Охрид – по 7, Кичево – 5, Прилеп и Берово – по 4, Куманово – 2, Штип, Кочани, Неготино, Ресен и Демир капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително регистрирани се 2 починати лица од Скопје (66г) и Штип (80г). Лицата се починати во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 29.04.-01.05.2022 година.

Направени се 773 тестови преку: ИЈЗ-87, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-4, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-28, Авицена-22, Биотек-26, Систина-20, лабораторија Лаор-23, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-12, Генеа-0, Никоб Лаб-114, ВФВ Медикал-24, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 400.

Досега во земјата се направени вкупно 2.023.422 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.790, бројот на оздравени пациенти е 299.936, на починати е 9.282, а бројот на активни случаи изнесува 572.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145626, Активни 280

Куманово 16632, Активни 6

Битола 15372, Активни 130

Прилеп 14150, Активни 24

Тетово 13449, Активни 8

Кавадарци 10641, Активни 17

Велес 9762, Активни 6

Гостивар 9579, Активни 6

Охрид 8845, Активни 17

Струмица 8056, Активни 8

Штип 8029, Активни 17

Кичево 5622, Активни 12

Кочани 5074, Активни 2

Струга 4716, Активни 2

Гевгелија 4401, Активни 3

Неготино 3678, Активни 2

Ресен 2718, Активни 5

Свети Николе 2626, Активни 2

Радовиш 2528, Активни 0

Крива Паланка 2413, Активни 0

Делчево 1976, Активни 6

Дебар 1673, Активни 0

Берово 1658, Активни 11

Валандово 1485, Активни 0

Виница 1391, Активни 3

Пробиштип 1266, Активни 1

Богданци 1019, Активни 0

Кратово 965, Активни 2

Крушево 926, Активни 0

Демир Хисар 830, Активни 2

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 346, Активни 0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles