28 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

МЗ: Регистрирани 48 нови случаи со Ковид-19, пријавени се 2 починати лица

Од вкупниот број на позитивни (48), регистрирани се 7 реинфекции.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.192 тестови, а регистрирани се 48 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 42, Кавадарци – 3, Гостивар – 2 и Прилеп – 1

Од вкупниот број на позитивни (48), регистрирани се 7 реинфекции.

Регистрирани сe 253 оздравени пациенти од: Скопје – 169, Куманово – 17, Битола и Прилеп – по 13,Кавадарци – 10, Гевгелија – 5, Струмица – 4, Тетово, Ресен и Виница – по 3, Велес ,Гостивар и Кочани – по 2, Кичево, Неготино, Радовиш, Валандово, Богданци, Македонски Брод и Демир Капија – по 1. Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани 2 починати лица од: Струга (64г) и Прилеп (63г) , сите лица се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица ( 2 ), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 1.192 тестови преку: ИЈЗ-62, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-5, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-46, Авицена-56, Биотек-140, Систина-41, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-181, ВФВ Медикал-22, Ели Медика Плус-15, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 587.

Досега во земјата се направени вкупно 1.955.058 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.114, бројот на оздравени пациенти е 294.072, на починати е 9.208, а бројот на активни случаи изнесува 1.834.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143029, Активни 1027

Куманово 16526, Активни 48

Битола 14712, Активни 154

Прилеп 13941, Активни 81

Тетово 13408, Активни 39

Кавадарци 10448, Активни 91

Велес 9658, Активни 35

Гостивар 9525, Активни 16

Охрид 8693, Активни 67

Струмица 7990, Активни 24

Штип 7962, Активни 19

Кичево 5546, Активни 44

Кочани 5043, Активни 30

Струга 4686, Активни 8

Гевгелија 4359, Активни 23

Неготино 3653, Активни 15

Ресен 2669, Активни 13

Свети Николе 2613, Активни 2

Радовиш 2513, Активни 12

Крива Паланка 2403, Активни 2

Делчево 1928, Активни 28

Дебар 1667, Активни 9

Берово 1640, Активни 5

Валандово 1473, Активни 4

Виница 1377, Активни 8

Пробиштип 1261, Активни 3

Богданци 1019, Активни 7

Кратово 958, Активни 3

Крушево 916, Активни 5

Демир Хисар 826, Активни 5

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 1

Македонска Каменица 522, Активни 3

Пехчево 485, Активни 1

Дојран 343, Активни 1

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles