17 C
Struga
Tuesday, May 21, 2024
spot_img

МЗ: Регистрирани 319 нови случаи со Ковид-19, пријавено е едно починато лице

Од вкупниот број на позитивни (319) ,регистрирани се 59 реинфекции.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.720 тестови, а регистрирани се 319 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 184, Битола – 25, Кавадарци – 23, Куманово – 14, Прилеп – 11, Велес и Кичево – по 9, Гевгелија – 7, Охрид – 6, Неготино и Делчево – по 5, Кочани – 4, Штип, Дебар, Пробоштип, Кратово и Демир Хисар – по 2, Тетово, Струга, Свети Николе, Радовиш, Берово, Валандово и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (319) ,регистрирани се 59 реинфекции.

Регистрирани сe 258 оздравени пациенти од: Скопје – 148, Битола – 20, Охрид – 15, Прилеп – 13, Кавадарци – 9, Куманово – 8, Велес, Гевгелија и Струга – по 5, Кичево, Кочани, Тетово, Виница и Гостивар – по 3, Неготино, Радовиш, Струмица и Македонски Брод – по 2, Штип, Дебар, Пробиштип, Ресен, Крива Паланка, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е 1 починато лице од: Скопје ( 66г ), починато во болнички услови.

Кај починатото лице (1), е регистриран коморбидитет.

Направени се 2.720 тестови преку: ИЈЗ-287, ЦЈЗ Скопје-96, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-71, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–190, Жан Митрев (Филип Втори)-63, Авицена-70, Биотек-212, Систина-45, лабораторија Лаор-95, Синлаб-12, Ремедика-14, Плодност-19, Генеа-5, Никоб Лаб-164, ВФВ Медикал-60, Ели Медика Плус-32, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-16, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.142.

Досега во земјата се направени вкупно 1.944.313 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 304.047, бројот на оздравени пациенти е 292.886, на починати е 9.188, а бројот на активни случаи изнесува 1.973.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 142377, Активни 1118

Куманово 16489, Активни 73

Битола 14619, Активни 141

Прилеп 13907, Активни 130

Тетово 13404, Активни 41

Кавадарци 10391, Активни 90

Велес 9637, Активни 28

Гостивар 9514, Активни 16

Охрид 8667, Активни 76

Струмица 7974, Активни 21

Штип 7957, Активни 20

Кичево 5529, Активни 38

Кочани 5026, Активни 20

Струга 4680, Активни 9

Гевгелија 4342, Активни 27

Неготино 3645, Активни 11

Ресен 2663, Активни 16

Свети Николе 2613, Активни 4

Радовиш 2508, Активни 11

Крива Паланка 2403, Активни 6

Делчево 1911, Активни 11

Дебар 1664, Активни 8

Берово 1636, Активни 3

Валандово 1472, Активни 6

Виница 1374, Активни 10

Пробиштип 1261, Активни 3

Богданци 1017, Активни 9

Кратово 958, Активни 9

Крушево 916, Активни 6

Демир Хисар 825, Активни 5

Македонски Брод 735, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 3

Македонска Каменица 521, Активни 2

Пехчево 484, Активни 1

Дојран 342, Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles