32 C
Struga
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

МЗ: Регистрирани 300 нови случаи на Ковид-19, пријавено е едно починато лице

Од вкупниот број на позитивни (300), регистрирани се 59 реинфекции.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.493 тестови, а регистрирани се 300 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 180, Битола – 19, Охрид – 16, Прилеп и Кавадарци – по 13, Струмица – 9, Куманово, Велес, Гостивар, Гевгелија и Ресен – по 5, Кичево и Делчево – по 4, Тетово и Струга – по 3, Штип и Кочани – по 2, Неготино, Свети Николе, Дебар, Валандово, Богданци, Кратово и Крушево – по 1

Од вкупниот број на позитивни (300), регистрирани се 59 реинфекции.

Регистрирани сe 197 оздравени пациенти од: Скопје – 129, Битола – 16, Кавадарци – 10, Прилеп и Куманово – по 8, Гевгелија и Ресен – по 4, Гостивар – 3, Штип, Кочани, Дебар, Берово и Богданци – по 2, Велес, Охрид, Струмица, Кичево и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, е регистрирано едно починато лице од Битола (71г), починато во болнички услови. Од вкупниот број на починати лица (1) , кај сите починати лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.493 тестови преку: ИЈЗ-171, ЦЈЗ Скопје-91, ЦЈЗ Битола-78, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-19, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–253, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-54, Биотек-72, Систина-36, лабораторија Лаор-82, Синлаб-14, Ремедика-23, Плодност-20, Генеа-10, Никоб Лаб-216, ВФВ Медикал-44, Ели Медика Плус-24, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–8, Рамус-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.134

Досега во земјата се направени вкупно 1.966.968 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.474, бројот на оздравени пациенти е 295.434, на починати е 9.227, а бројот на активни случаи изнесува 1.813

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143791, Активни 964

Куманово 16563, Активни 38

Битола 14845, Активни 180

Прилеп 14012, Активни 102

Тетово 13422, Активни 36

Кавадарци 10521, Активни 90

Велес 9688, Активни 35

Гостивар 9538, Активни 16

Охрид 8751, Активни 85

Струмица 8007, Активни 24

Штип 7974, Активни 15

Кичево 5570, Активни 45

Кочани 5056, Активни 20

Струга 4698, Активни 17

Гевгелија 4373, Активни 17

Неготино 3659, Активни 10

Ресен 2683, Активни 17

Свети Николе 2616, Активни 3

Радовиш 2516, Активни 12

Крива Паланка 2407, Активни 4

Делчево 1953, Активни 35

Дебар 1671, Активни 10

Берово 1638, Активни 2

Валандово 1477, Активни 4

Виница 1379, Активни 6

Пробиштип 1263, Активни 3

Богданци 1019, Активни 4

Кратово 962, Активни 4

Крушево 923, Активни 10

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 1

Македонска Каменица 523, Активни 1

Пехчево 485, Активни 0

Дојран 343, Активни 1

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles