26 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

МЗ: Регистрирани 196 нови случаи на Ковид-19, пријавено е едно починато лице

Од вкупниот број на позитивни (196), регистрирани се 38 реинфекции.

Министерството за здравство информира,согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.067 тестови, а регистрирани се 196 нови случаи на КОВИД-19: Скопје –105, Битола – 30, Прилеп – 13, Охрид – 11, Куманово – 7, Штип и Виница – по 4, Велес, Кичево, Струга и Гевгелија – по 3, Кавадарци, Струмица и Ресен – по 2, Гостивар, Кочани, Неготино и Свети Николе – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (196), регистрирани се 38 реинфекции.

Регистрирани сe 23 оздравени пациенти од: Кавадарци – 7, Битола – 5, Делчево – 3, Велес -2, Гостивар, Кичево, Кочани, Гевгелија, Неготино и Ресен – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, е регистрирано едно починато лице од Битола (81г), починато во болнички услови. Од вкупниот број на починати лица (1) , кај сите починати лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.067 тестови преку: ИЈЗ-125, ЦЈЗ Скопје-90, ЦЈЗ Битола-65, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-36 ,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–175, Жан Митрев (Филип Втори)-20, Авицена-46, Биотек-50, Систина-22, лабораторија Лаор-65, Синлаб-5, Ремедика-0, Плодност-28, Генеа-7, Никоб Лаб-224, ВФВ Медикал-34, Ели Медика Плус-22, Ројал Медика–12, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–21, Жан Митрев Струмица–8, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 946.

Досега во земјата се направени вкупно 1.969.035 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.670, бројот на оздравени пациенти е 295.457, на починати е 9.228, а бројот на активни случаи изнесува 1.985

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143896, Активни 1069

Куманово 16570, Активни 45

Битола 14875, Активни 204

Прилеп 14025, Активни 115

Тетово 13422, Активни 36

Кавадарци 10523, Активни 85

Велес 9691, Активни 36

Гостивар 9539, Активни 16

Охрид 8762, Активни 96

Струмица 8009, Активни 26

Штип 7978, Активни 19

Кичево 5573, Активни 47

Кочани 5057, Активни 20

Струга 4701, Активни 20

Гевгелија 4376, Активни 19

Неготино 3660, Активни 10

Ресен 2685, Активни 18

Свети Николе 2617, Активни 4

Радовиш 2516, Активни 12

Крива Паланка 2407, Активни 4

Делчево 1953, Активни 32

Дебар 1671, Активни 10

Берово 1638, Активни 2

Валандово 1477, Активни 4

Виница 1383, Активни 10

Пробиштип 1263, Активни 3

Богданци 1019, Активни 4

Кратово 962, Активни 4

Крушево 923, Активни 10

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 1

Македонска Каменица 523, Активни 1

Пехчево 485, Активни 0

Дојран 343, Активни 1

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles