18.3 C
Struga
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

МЗ: Регистрирани 195 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 3 починати лица

Министерството за здравство информира,согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.249 тестови, а регистрирани се 195 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 107, Битола – 16, Охрид – 11, Прилеп и Кавадарци – по 9, Велес, Струмица и Делчево – по 4, Гостивар, Кичево, Кочани и Крушево – по 3, Куманово, Штип, Свети Николе, Крива Паланка, Дебар, Валандово и Демир Капија – по 2, Тетово, Струга, Радовиш, Берово и Пробиштип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (195), регистрирани се 29 реинфекции.

Регистрирани сe 207 оздравени пациенти од: Скопје – 117, Битола и Кавадарци – по 15, Охрид – 11, Струга – 7, Куманово – 6, Прилеп – 5, Велес – 4, Струмица, Кичево, Кочани, Гевгелија и Ресен – по 3, Делчево, Гостивар, Штип, Валандово и Неготино – по 2, Радовиш и Берово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лица од Скопје (71г и 85г), двете лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Охрид (83г), починато во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (3) , кај сите починати лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.249 тестови преку: ИЈЗ-259, ЦЈЗ Скопје-83, ЦЈЗ Битола-79, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–8, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–176, Жан Митрев (Филип Втори)-36, Авицена-48, Биотек-44, Систина-32, лабораторија Лаор-59, Синлаб-8, Ремедика-22, Плодност-22, Генеа-7, Никоб Лаб-187, ВФВ Медикал-21, Ели Медика Плус-21, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.010.

Досега во земјата се направени вкупно 1.974.520 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.142, бројот на оздравени пациенти е 296.373, на починати е 9.234, а бројот на активни случаи изнесува 1.535

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144160, Активни 824

Куманово 16578, Активни 34

Битола 14920, Активни 167

Прилеп 14044, Активни 83

Тетово 13425, Активни 17

Кавадарци 10547, Активни 74

Велес 9698, Активни 22

Гостивар 9544, Активни 13

Охрид 8785, Активни 79

Струмица 8018, Активни 25

Штип 7983, Активни 15

Кичево 5582, Активни 31

Кочани 5060, Активни 13

Струга 4703, Активни 13

Гевгелија 4385, Активни 23

Неготино 3662, Активни 5

Ресен 2692, Активни 17

Свети Николе 2619, Активни 6

Радовиш 2517, Активни 8

Крива Паланка 2412, Активни 6

Делчево 1959, Активни 23

Дебар 1673, Активни 4

Берово 1639, Активни 2

Валандово 1479, Активни 3

Виница 1383, Активни 6

Пробиштип 1266, Активни 3

Богданци 1018, Активни 1

Кратово 961, Активни 3

Крушево 927, Активни 10

Демир Хисар 825, Активни 0

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 588, Активни 2

Македонска Каменица 524, Активни 1

Пехчево 486, Активни 1

Дојран 344, Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles