13 C
Struga
Monday, May 13, 2024
spot_img

МЗ:Регистрирани 198 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 9 починати лица 

Од вкупниот број на позитивни (198), регистрирана е 31 реинфекција.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.996 тестови, а регистрирани се 198 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 120, Битола – 15, Прилеп – 11, Охрид – 7, Куманово и Виница – по 6, Кавадарци – 5, Тетово, Велес, Штип и Кичево – по 4, Дебар и Кратово – по 2, Гостивар, Струмица, Кочани, Струга, Гевгелија, Свети Николе, Делчево и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (198), регистрирана е 31 реинфекција.

Регистрирани сe 276 оздравени пациенти од: Скопје – 251, Куманово – 9, Битола – 4, Кичево и Ресен – по 3, Кратово – 2, Тетово, Штип, Демир Хисар и Радовиш – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 4 починати лица: две починати лица од Скопје (70г и 92г) и по едно починато лице од Прилеп (73г) и Битола (74г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 5 починати лица од: Скопје (2), Тетово (1), Охрид (1) и Гевгелија (1). Починатите лица се на возраст од 53г до 92г. Лицата за починати се пријавени во период од 27.02.2022 до 02.03.2022 година. Сите пријавени лица се починати во домашни услови.

Од вкупно регистрираните починати лица (9), кај 8 лица се регистрирани коморбидитети, а едно лице е пријавено без коморбидитети.

Направени се 1.996 тестови преку: ИЈЗ-180, ЦЈЗ Скопје-112, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-44, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-52, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–76, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-67, Биотек-57, Систина-28, лабораторија Лаор-109, Синлаб-3, Ремедика-1, Плодност-24, Генеа-7, Никоб Лаб-172, ВФВ Медикал-29, Ели Медика Плус-18, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 881.

Досега во земјата се направени вкупно 1.922.182 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 301.491, бројот на оздравени пациенти е 290.254, на починати е 9.146, а бројот на активни случаи изнесува 2.091.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 140854, Активни 1094

Куманово 16391, Активни 90

Битола 14458, Активни 135

Прилеп 13776, Активни 148

Тетово 13378, Активни 57

Кавадарци 10266, Активни 86

Велес 9592, Активни 101

Гостивар 9485, Активни 30

Охрид 8582, Активни 50

Струмица 7939, Активни 24

Штип 7935, Активни 22

Кичево 5490, Активни 46

Кочани 5001, Активни 22

Струга 4664, Активни 10

Гевгелија 4299, Активни 21

Неготино 3631, Активни 15

Ресен 2637, Активни 32

Свети Николе 2607, Активни 4

Радовиш 2490, Активни 13

Крива Паланка 2393, Активни 15

Делчево 1901, Активни 1

Дебар 1658, Активни 13

Берово 1631, Активни 3

Валандово 1463, Активни 5

Виница 1363, Активни 15

Пробиштип 1258, Активни 2

Богданци 1010, Активни 7

Кратово 948, Активни 11

Крушево 912, Активни 5

Демир Хисар 823, Активни 7

Македонски Брод 732, Активни 2

Демир Капија 582, Активни 3

Македонска Каменица 521, Активни 2

Пехчево 482, Активни 0

Дојран 339, Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles