26.1 C
Struga
Sunday, July 14, 2024
spot_img

Македонија доби 250 000 дози вакцини Фајзер донација од Италија

Македонија доби 250 000 дози од вакцината на „Фајзер“ против ковид-19, кои се донација од Италија којашто се спроведува преку Ковакс механизмот и УНИЦЕФ. Првата пратка пристигна вечерва на Институтот за трансфузиологија, а втората ќе пристигне во среда и ова претставува најголемата донација направена од земјава.

Министерот за здравство, Беким Сали, се заблагодари на италијанската влада и ги повика граѓаните да се вакцинираат бидејќи тоа е единствениот начин за заштита порачувајќи им дека вакцините се безбедни, се чуваат на сигурно место и безбедно се транспортираат.

Тој вели дека процентот на вакцинирано население и со прва и со трета доза не е доволен, па уште еднаш апелираше населението да се вакцинира споделувајќи информација дека според првичните информации засега во земјава не починало ниту едно лице кое има коморбидитети, а е вакцинирано со трета доза.

И италијанскиот амбасадор во земјава, Андреа Силвестри, упати апел граѓаните да се вакцинираат потсетувајќи дека Италија беше првата најпогодена земја од коронавирусот, а успеа да се справи со пандемијата благодарение на вакцината.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles