26 C
Struga
Tuesday, June 18, 2024
spot_img

Лондон бара Г7 целосно да запре со користење гас и нафта од Русија 

Поради руската инвазија на Украина, Велика Британија се обидува целосно да ја исклучи Русија од СВИФТ системот и да ја запре употребата на руска нафта и гас во земјите членки на Г7, изјави министерката за надворешни работи на Велика Британија, Лиз Трас.– Мораме да ги удвоиме нашите санкции. Тоа вклучува целосна забрана на SWIFT, како и земјите-членки на Г7 да престанат да користат руски гас и нафта“ рече Трас на денешната прес-конференција во Вашингтон.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles