13 C
Struga
Monday, May 13, 2024
spot_img

Ковачевски: Разговорите со бугарската страна продолжуваат на 11 и 12 февруари

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека имал телефонски разговор со неговиот бугарски колега Кирил Петков, кој го информирал за два инцидента што се случиле кај нас, едниот поврзан со гробот на Гоце Делчев, а другиот со оштетување џамија во Битола.

„Синоќа имав телефонски разговор со премиерот Петков, тој сакаше да се информира за два инцидента кои ни се случија, од кои едниот со кршењето на венците на гробот на Гоце Делчев, по што го известив дека МВР ги презема потребните дејствија и друг инцидент, кој има врска со кршењето на стакла во Битола, каде според соопштението на МВР, не се работи за политички инцидент, туку се работи за мотивиран инцидент од приватни причини“, рече Ковачевски.

Во меѓувреме, за отворените политички прашања, Ковачевски рече дека министерствата за надворешни работи на двете земји се посветени на продолжување на преговорите.

„Министерствата за надворешни работи се посветени на овие средби, ќе имаат средби на 11 и 12, ќе разговараат и работат на отворени прашања и доколку се постигне договор прифатлив за двете страни, тогаш министерот за надворешни работи ќе „Ја информирам јавноста на ист начин како што ја информирав Комисијата за надворешна политика“, рече Ковачевски.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles