13 C
Struga
Monday, May 13, 2024
spot_img

 Ковачевски-Петков: Продолжува дијалогот за европска интеграција на Македонија

Претседателот на Владата Ковачевски и претседателот на Министерскиот совет на Бугарија Петков денеска остварија средба на маргините на Минхенската безбедносна конференција, се наведува во соопштението на Владата.

На средбата, на која присуствуваа и вицепремиерот за европски прашања Маричиќ и министерот за надворешни работи Османи, беше изразено задоволство од напредокот на билатералната соработка низ активностите на работните групи и конкретните активности за соработка кои произлегоа до сега.

Двајцата премиери најавија интензивирање на соработката и дијалогот и за прашањата за кои треба да се најдат решенија на политичко ниво, во периодот кој следува.

За двете земји и за граѓаните од најголема придобивка е што поскоро да се дојде до квалитетни решенија поддржани и прифатени од двете страни.

Како сојузници во НАТО, премиерите Ковачевски и Петков споделија дека од посебно значење е и безбедносната состојба во регионот на Западен Балкан и Европа и се согласија дека и интеграцијата на Македонија во ЕУ е фактор за општата безбедност и сигурност.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles