9 C
Struga
Saturday, February 24, 2024
spot_img

Каиседо се пресели во Челзи за рекордни 133 милиони евра во Премиер лигата

Челзи вечерва објави за трансферот на играчот од средниот ред на Брајтон, Мојсес Каиседо. Договорот со 21-годишниот Еквадорец е на осум години, до летото 2031 година.

Претходно беше објавено дека трансферот е рекорден за Премиер лигата – Челзи за играчот од средниот ред ќе плати 115 милиони фунти (околу 133 милиони евра).

Претходно актуелниот рекорд беше поставен со преселбата на Деклан Рајс од Вест Хем во Арсенал (100+5 милиони фунти) ова лето

На 11 август се дозна дека Каиседо одби да се пресели во Ливерпул кој понуди 127 милиони евра за играчот.

Во сезоната 2022/23, Каиседо одигра 43 натпревари во сите натпреварувања, на кои постигна еден гол и една асистенција.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles