18 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

ИЈЗ: Минатата недела за 8,0 отсто помалку заразени од Ковид-19

Намалување од осум отсто на бројот на новозаразени од Ковид-19 минатата седмица во споредба со претходната, бележи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во неделниот извештај за состојбата со коронавирусот во земјава.

Од 13 до 19 декември од Ковид-19 заболеле 1.922  лица. Тестирани се 19.943 лица, за 8,1 отсто повеќе од претходната седмица. Процентот на позитивност се движи од 6,9 до 12,4 отсто, а просечно 9,6.

Најмногу новозаразени има во Скопје. Регистрирани е намалување на заболени лица во сите возрасни групи, а најзастапени се лицата над 60 години (22,8%). Најмалку заболени се регистрирани кај возрасната група од 0-9 години (3,5%).

Според полот, 52,8 отсто од заболените се жени, а 47,2 машки.

Пријавени се 66 смртни случаи, најмногу во Скопје (19) и од  возрасната група над 60 години (80,3%).

Активни на Ковид-19 се 5.376 лица лица, хоспитализирани се 347 што е за 18,7% помалку од претходната недела, од кои 243 се на кислородна поддршка и 12 на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација.

Минатата седмица се евидентирани и 1.963 оздравени лица.

ИЈЗ регистрирал и 36 реинфекции. Заклучно со 19 декември вкупно се пријавени 1.013 реинфекции, што е 0,46 отсто од вкупниот број на досега заразени кој изнесува 221.411 лица.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles