22 C
Struga
Sunday, June 9, 2024
spot_img

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за Украина 

Советот за безбедност на ОН денеска ќе се состане на итен состанок за да се реши ескалацијата на хуманитарната криза во Украина.

САД, Велика Британија, Франција, Ирска, Норвешка и Албанија повикаа на состанок, соопштија дипломатски извори, по силното гранатирање на цивилни области во последните денови.

САД, Велика Британија и Франција се постојани членки на Советот заедно со Русија и Кина.

Се известува и дека во тек се разговори за да се создаде можност украинскиот претседател Володимир Зеленски да зборува на Генералното собрание на ОН, кое го сочинуваат сите земји-членки.

Утре се очекува Советот за безбедност на ОН да гласа за руската хуманитарна резолуција, која беше остро критикувана од многумина.

Поканата за состанокот доаѓа откако Русија предложи резолуција со која се повикува на заштита на цивилите во ситуации во кои тие се загрозени во Украина, како и безбедно поминување на хуманитарната помош и на оние кои сакаат да ја напуштат земјата.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles