14.7 C
Struga
Wednesday, May 22, 2024
spot_img

Исклучително зголемен бројот на смртни случаи од Ковид во Шангај, кој еден месец е во „локдаун”

Зголемен е бројот на смртни случаи кај заразените со Ковид во последните неколку дена во Шангај, кој речиси еден месец е во целосна изолација. Ова го покажуваат податоците што денеска ги објави Градската комисија за хигиена и здравје.

Во текот на изминатите 24 часа во мегаполисот починале 51 лице со позитивен тест на Ковид, а ден претходно властите пријавија уште 39 смртни случаи. Вкупно 138 луѓе починале од компликации на коронавирус од избувнувањето на епидемијата во Шангај. Меѓу нив има и целосно вакцинирани и невакцинирани. Речиси сите починати се постари лица, на возраст од 70 до 101 година.

Во официјалните изјави, властите го наведуваат коморбидетите – постоење на различни хронични болести при инфекција со коронавирус како директна причина за смрт. Официјалната статистика покажува дека смртните случаи почнале три недели од почетокот на целосната блокада на градот, која започна на 28 март.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles