26 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

Зеленски; Украина е подготвена да разговара за прифаќање на статусот на неутрална држава

Украина е подготвена да разговара за прифаќање на статусот на неутрална држава како дел од мировниот договор со Русија, но и се потребни гаранции од трета страна и потврда на референдум, изјави претседателот Володимир Зеленски. 

Украинскиот претседател го рече тоа во 90-минутното обраќање до руските новинари преку видео повик, а малку порано, руската агенција за мониторинг на медиумите ги предупреди руските медиуми да се воздржат од емитување на интервјуто на Владимир Зеленски.

Руската инвазија предизвика уништување на русофонските градови во Украина, рече Зеленски. Штетата предизвикана од руските напади е полоша од уништувањето што го предизвикаа Русите за време на војните во Чеченија, рече тој. „Безбедносни гаранции и неутралност, ненуклеарен статус на државата. Подготвени сме за тоа. За оваа точка од преговорите се разговара темелно“, рече тој, а пренесе Франс прес.

„Но, не сакам тоа да биде уште еден документ во стилот на Будимпешта“, рече тој, алудирајќи на договорите потпишани од Русија во 1994 година со кои се гарантира интегритетот и безбедноста на трите поранешни советски републики, вклучително и Украина, доколку се откажат од наследеното нуклеарно оружје. од Советскиот Сојуз. Руската и украинската делегација ќе одржат нова рунда разговори во живо во Турција од понеделник до среда, објави во неделата еден од преговарачите на Украина, Давид Арахамија.

Украина разговараше за употребата на рускиот јазик во Украина во разговорите со руската делегација, но одби да разговара за некои други руски барања, како што е демилитаризацијата на Украина, рече Зеленски.

Роскомнадзор предупредува дека Украинскиот претседател разговараше во видео повик со новинарите на опозициската руска телевизија Дожд, независниот портал Медуза, чии страници се блокирани во Русија и дневниот весник Комерсант.

Во кратката изјава што агенцијата за мониторинг на медиумите ја објави на социјалната мрежа и на својата веб-страница, ги предупредува руските медиуми да не го пренесуваат интервјуто на украинскиот претседател. „Роскомнадзор ги предупредува руските медиуми дека треба да се воздржат од објавување на тоа интервју“, наведува агенцијата, но не ја наведува причината зошто го објавува тоа предупредување.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles