26 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

Зеленски побара од Белгија помош во оружје, санкции за Русија и членство во ЕУ 

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска побара од белгиската влада да помогне со „оружје, санкции, членство во Европската унија“, додавајќи, „можеби наскоро иднината ќе ви врати“.

Во обраќањето пред белгискиот парламент, Зеленски рече „треба да знаеме дека Украина ќе биде во Европската унија, бидејќи ако сме ние, тие ќе загубат. Но, ако изгубиме, ако го изгубиме Мариупол и другите украински градови, повеќе нема да има силна Европска унија затоа што ќе дојде тиранијата и ќе ви го одземе она што го имате и со што се гордеете. Ова не е закана, ова е реалност“.

Зеленски продолжи да го фали одговорот на Белгија на војната, велејќи дека земјата е „една од првите што ја обезбеди нашата одбранбена поддршка. Ова е историска поддршка и ние сме благодарни. Никогаш нема да го заборавиме тоа“.

„Но, вие сте во срцето на Европа и можете да ги инспирирате сите други Европејци да направат повеќе за да ни помогнат да ги тргнеме окупаторите од нашата земја и да го вратиме скапоцениот мир. Мир кој вреди повеќе од се`“, додаде Зеленски.

Зеленски продолжи дека мирот во Украина вреди „повеќе од какви било договори со Русија. Сите руски бродови во европските пристаништа. Какви било барели руска нафта“.

За време на обраќањето, Зеленски зборуваше и за ситуацијата во Мариупол, градот под силно бомбардирање на руските сили.

„Повеќе од 90 отсто од сите згради во градот се целосно уништени од артилерија, ракетни напади и тенкови од руската армија“, рече тој. „Илјадници се кријат во подрумите на повеќекатните згради или што и да е останато од нив“.

„Нема ништо таму. Без вода, без храна, без лекови, без живот. Нема ниту еден. Ништо што е потребно за да се одржи каков било живот“, рече Зеленски. „Но, Мариупол не се откажува“.

„Секој ден се обидуваме да направиме се` што можеме за хуманитарните коридори од Мариупол да функционираат за да ги спасиме цивилите кои остануваат во градот. Жени, деца, стари лица“, рече Зеленски.

„Денес ова е најлошото место во Европа. Тоа е пекол. Таму е катастрофа“, рече тој, пренесе Си-Ен-Ен.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles