7.2 C
Struga
Wednesday, April 24, 2024
spot_img

За три месеци запленети над 220 мрежи на Охридското Езеро

Се понеизвесна судбината на охридската пастрмка.Во трка за профит рибокрадството во охридското езеро  е во подем иако има забрана за риболов .Невладините алармираат дека состојбата на рибниот фонд е загрижувачка од полицијата пак велат дека постојано се вршат засилени акциски контроли само во првите 3 месеци годинава пронајдени и одземени биле 227 рибарски мрежи а биле поднесени и кривични пријави против 4 лица.

Невладините бараат да нема селективност во контролите и надлежните порешително да сe  справат со овој проблем.

(Најголемиот број на акциите се случуваат на источниот брег на езерото, додека отсуствуваат на северозападниот дел, од потегот Струга -Калишта – Радожда, каде исто непречено делуваат рибокрадците,) пишуваат од невладината Охрид ЅОЅ.

Од охридскaта полиција велат дека лани биле спроведени 279  акциски контроли,  одземени  405 рибарски мрежи со 290 килограми риба а седум    лица заработиле пријави за незаконит риболов.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles