14 C
Struga
Saturday, April 20, 2024
spot_img

Завршија преговорите, Украинците незадоволни 

Преговорите меѓу делегациите на Русија и Украина завршија.

Украина не ги добила резултатите на кои сметале, изјави Подољак, советник на шефот на кабинетот на Зеленски.

Русија и Украина се договориле за голем број хуманитарни прашања, вклучувајќи ја и можноста за привремен прекин на огнот за организирање хуманитарни коридори.

„Доволно детално разговаравме за хуманитарниот аспект, бидејќи многу градови сега се опколени, состојбата со храна, лекови и можноста за евакуација е драматична.

Страните постигнаа договор за заедничко обезбедување на хуманитарни коридори за евакуација на цивилното население, како и за испорака на лекови и храна до местата на најжестоките борби со можност за привремен прекин на огнот, за периодот кога ќе се изврши евакуацијата ќе се одвива во нејзините сектори.“ , објави советникот на Зеленски, Подољак.

Подољак додаде дека Украина не ги добила резултатите што ги очекувала, но страните се договориле што поскоро да се сретнат во третиот круг.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles