17.2 C
Struga
Sunday, June 16, 2024
spot_img

ЕУ воведува шест нови санкции кон Русија

Европската унија планира да предложи задолжително постепено укинување на увозот на јаглен од Русија како директен одговор на извештаите дека руските сили извршиле очигледни воени злосторства во Украина, изјавија извори за Блумберг.

Предлогот треба да биде вклучен во пакетот чекори насочени кон зајакнување на постоечките мерки и корекција на „дупките во законот“ за кои амбасадорите на ЕУ веќе треба да разговараат оваа недела.

Деталите за забраната и времето на повлекување на јагленот сè уште се дебатираат, велат изворите. Се очекува и Европската комисија да предложи забрана за влез на повеќето руски камиони и бродови во ЕУ, додаваат извори.

ЕУ засега нема планови да санкционира увоз на нафта или гас. Но, земјите од Унијата се длабоко поделени околу следните чекори, а некои влади продолжуваат да бараат барем сигнал дека блокот сака да го намали увозот на руска нафта, вели еден извор.

Неколку влади, вклучително и Германија и Унгарија, се спротивставија на продолжувањето на санкциите за енергетскиот сектор на Русија, но обвинувањата дека руските трупи убиле многу невооружени цивили доведоа до обновен притисок од некои членки на источниот блок да воведат такви санкции.

Одобрувањето на пакетите и забраната за увоз на јаглен бара поддршка од сите 27 земји-членки.

Како дел од истиот предлог, ЕУ сака да ја прошири контролата на извозот на повеќе технологии кои се користат во одбранбениот сектор и другите клучни индустрии, како и ограничувања за продажба на опрема за ЛНГ.

Извршната власт на Европската унија, исто така, предлага да додаде уште десетици луѓе и ентитети на списокот на санкционирани поединци и компании, вклучително и банки како VTB Bank PJSC, кои се отсечени од глобалниот систем SWIFT, но сè уште не се целосно санкционирани.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен оваа недела ќе го посети Киев за да се сретне со украинскиот претседател Зеленски.

Фон дер Лајен на Твитер објави список со санкции што ЕУ ќе ги воведе кон Русија утре:

• Забрана за увоз на јаглен од Русија, во вредност од 4 милијарди евра годишно, со што се намалува уште еден важен извор на приходи за Русија.

• Целосна забрана за трансакции за 4 клучни руски банки, вклучително и ВТБ, втора по големина руска банка.

• Забрана за руските бродови да пристапуваат до пристаништата на ЕУ и забрана за руски и белоруски патни превозници.

• Дополнителни забрани за извоз од 10 милијарди евра во клучни области: напредни полупроводници, машини и транспортна опрема

• Специјални нови забрани за увоз, вредни 5,5 милијарди евра.

• Целни мерки, како забрана на руските компании да учествуваат во јавните набавки и исклучување на каква било финансиска поддршка, од ЕУ или национална, за руските јавни власти.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles