30 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

ЕрБалтик влегува на македонскиот пазар со нова сезонска авиолинија Скопје – Рига

Водечката авиокомпанија на Балтикот, летонската ЕрБалтик, од следната летна сезона во 2024 година ќе воведе авиолинија на релација Скопје–Рига–Скопје, соопшти денеска ТАВ Аеродроми.

Македонскиот главен град Скопје ќе биде поврзан со Рига, главниот град на Летонија, два пати неделно, од 3 мај до 30 септември 2024.    

Новата сезонска авиолинија на ЕрБалтик, од скопскиот аеродром, ќе им овозможи на клиентите поврзување со балтичките држави и светот.

– Воведувањето на нов лет до Рига од скопскиот аеродром и додавањето на airBaltic како нова авиокомпанија во портфолиото на ТАВ, како и влегувањето на авиокомпанија на македонскиот авијациски пазар е одлична вест. Ова дополнување ќе им овозможи на клиентите беспрекорен пристап до многу културни, историски и деловни дестинации. Оваа нова авиолинија не само што ќе ја подобри поврзаноста, туку и ќе им овозможи на патниците да ги истражуваат овие различни региони со леснотија и удобност – Рига, со својот волшебен спој на историја, култура и современост, во исто време и бизнис-центар во балтичкиот регион, и Скопје и балканскиот регион, со своето историско значење, природни убавини, кујна и гостопримство. Честитаме на airBaltic и ја цениме нивната одлука бидејќи оваа нова авиолинија ќе ги поврзе балтичкиот и балканскиот регион, вели Неџат Курт, генерален директор на ТАВ Македонија.  

Мартин Гаус, претседател и главен извршен директор на ЕрБалкан, истакнува дека со воведувањето на 11 нови линии следното лето, авиокомпанијата ќе ја зајакне позиција и амбицијата за натамошен раст, подобрувајќи ја поврзаноста од Балтикот.

– При подготовките за следна сезона, секогаш внимателно ја проценуваме состојбата на пазарот и побарувачката. Овој пат, идентификувавме можност да ја прошириме нашата мрежа во Централна и Југоисточна Европа со конекции со балтичките и нордиските земји. Затоа, драго ни е да ја прошириме понудата на airBaltic следното лето со практични и погодни директни летови до и од овој регион, вели Гаус.

Билетите за новата авиолинија се достапни за резервација преку веб страницата на airBaltic www.airbaltic.com, со цени почнувајќи од 89 евра за патување во еден правец.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles