3 C
Struga
Tuesday, March 5, 2024
spot_img

Евакуацијата на градот Мариупол е одложена за утре, соопштија властите

Евакуацијата на цивилите од деловите на Мариупол кои не припаѓаат на челичарницата Азовстал е одложена за утре, соопшти денеска Градскиот совет.

Како што беше наведено, евакуацијата е одложена поради безбедносни причини, јави Би-Би-Си. Покрај борците и цивилите опколени во Азовстал, во јужниот дел на градот останаа околу 100.000 жители. Новиот обид за транспорт на цивили во Запорожје од разурнатиот пристанишен град, кој главно е под руска контрола, ќе се случи утре наутро, соопшти градскиот совет на Запорожје.

Запорожје е под руска контрола. Тоа е дестинација за претходните операции за евакуација.

Во посебна мисија координирана од меѓународните хуманитарни групи денеска, околу 100 цивили можеа да ја напуштат  фабриката за челик Азовстал во Мариупол, според украинскиот претседател.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles