9.3 C
Struga
Wednesday, February 28, 2024
spot_img

Германска фабрика за оружје планира да испрати 50 тенкови во Украина

Германскиот производител на оружје „Рајнметал“ се подготвува да испорача 50 користени тенкови Леопард 1, објави германскиот весник Handelsblatt.

Извршниот директор на Рајнметал, Армин Папергер, изјави за Handelsblatt дека првите тенкови веќе можат да бидат испорачани во Украина, а останатите треба да следат во рок од три месеци – под услов пратката да биде одобрена од германската влада.

Тенкот Леопард 1, првпат претставен од Германија во 1965 година, е претходник на помодерниот Леопард 2, кој моментално го користи германската војска.

Пепергер рече дека украинските војници би можеле да бидат обучени во рок од неколку дена, под услов веќе да поминале основна воена обука.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles