16.2 C
Struga
Tuesday, May 28, 2024
spot_img

Германија ѝ испратила на Украина оружје вредно 190 милиони евра 

Германија ѝ испратила оружје и опрема во вредност од повеќе од 190 милиони евра на Украина во првите осум недели од руската инвазија.

Помеѓу 24 февруари и 19 април, Германија одобрила испорака на оружје во вредност од 120,5 милиони евра за Украина и друга воена опрема во вредност од 71,4 милиони евра, соопштило Министерството за економија како одговор на парламентарната истрага. Два дена по рускиот напад на Украина, германската влада одлучила да достави оружје во воената зона, вклучувајќи противвоздушни ракети, базуки, митралези и муниција.

Минатата недела Берлин одобри извоз на 50 противвоздушни тенковски системи Гепард, што значи дека Германија за прв пат во историјата директно ќе испорача тешко оружје на друга земја.

За споредба, Соединетите Држави досега испорачале или ветиле дека ќе ѝ достават на Украина оружје во вредност од 3,7 милијарди долари. Естонија испорачала воена помош од 220 милиони евра на Украина.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles