21 C
Struga
Wednesday, May 22, 2024
spot_img

Гаспром: Русија продолжува да испраќа гас во Европа преку Украина 

Русија продолжува да испраќа гас во Европа преку Украина, потврди Гаспром. Рускиот производител на гас изјави дека неговото снабдување преку влезната точка Суџа изнесува 44,1 милиони кубни метри, наспроти 43,95 во саботата.

Количината е сè уште помала од онаа што беше забележана претходно во мај, која изнесуваше 95,8 милиони кубни метри пред Украина да ја прекине рутата низ Киев. Според Ројтерс, Украина го одбила барањето за снабдување со гас преку втората влезна точка, Сорановка.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles