7.2 C
Struga
Wednesday, April 24, 2024
spot_img

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа.

Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос на вчера, кога изнесуваше 45,9.

„Гаспром“ додаде дека Киев го одбил нивното барање за пренос на гас преку главната станица Сохрановка.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles