12 C
Struga
Monday, May 27, 2024
spot_img

Во Tурција училиште ќе го носи името Македонија, а секоја училница ќе биде именувана по некој македонски град

Градските власти на турскиот град Малатија речија да именуваат училиште со името „Македонија“ во знак на благодарност за помошта по земјотресите што ја погодија земјата и во кои загинаа илјадници лица.

Според најавите ќе започне со настава на 11 септември и ќе има 24 училници.

Како што соопштија од Стопанската комора на Македонија-Турција, училиштето го симболизира духот на пријателството и соработката меѓу двата народи.

Училиштето е изградено со донацијата со која се изгради едно од стотината срушени училишта во овој реон.

„Македонија“ во Малатија е круна на сите активности кои беа преземени со цел да се помогне на турскиот народ по разорниот земјотрес што се случи на шести февруари годинава во Турција.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles