21 C
Struga
Saturday, April 13, 2024
spot_img

Во Мумбај откриен сојот ХЕ на коронавирусот, позаразен од претходните

Првиот случај на нов вид на коронавирус под името XE е откриен денеска во Индија, во градот Мумбај, соопшти Општинската управа.Откриен е и еден случај на сој Капа (што се појави во Индија во 2020 година), а индиските медиуми јавија дека пациентите заразени со новиот вид засега немаат сериозни симптоми. Светската здравствена организација минатата недела соопшти дека новиот мутиран вид XE може да биде позаразен од кој било претходен.

Овој вид е откриен на почетокот на 2022 година, а Британската здравствена агенција на 3 април објави дека XE првпат бил откриен на 19 јануари и оттогаш во Велика Британија се потврдени 637 случаи.

XE е „рекомбинантен“ и мутацијата е BA.1 и BA.2 омикронски подсоеви. Рекомбинантните мутации се појавуваат кога пациентот е инфициран со повеќе видови на коронавирус. Видовите потоа го мешаат генетскиот материјал за време на репликацијата и формираат нов сој, објаснуваат британските експерти во документот објавен во „Бритиш медикал журнал“.

СЗО проценува дека XE е 10 отсто позаразна од подсојот на омикрон BA.2.

– Прелиминарните проценки покажуваат дека ширењето на заразата е за 10 отсто поголемо во споредба со BA.2, меѓутоа, овие наоди бараат дополнителна потврда, соопшти здравствената агенција на ОН.

Од 230 пациенти во Мумбај чии примероци се секвенционирани, 228 се позитивни на Омикрон, еден на сојот Капа и еден на XE.

Вкупно 21 пациент се хоспитализирани, некои од нив со кислородна поддршка. Од 21 пациент, 12 биле невакцинирани, додека девет примиле две дози.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles